Zaczynamy przygodę w poznawaniu sposobów budowania udanego małżeństwa i szczęśliwej rodziny.
Pamiętacie, kiedy wasze serca poruszyły się na widok tej jedynej, tego jedynego, pojawiła się myśl o wspólnym życiu we dwoje i zaczęło się tworzyć między wami coś wyjątkowego i niepowtarzalnego? Od wieków nazywamy to miłością i gotowością do budowania domu rodzinnego.
Zwykle jest tak, że kiedy spotykają się mężczyzna i kobieta, i postanawiają spędzić ze sobą całe życie, podejmują swoją decyzję z uśmiechem, nadzieją i pewnością, że ich dom będzie miejscem radości, szczęścia i miłości. Siła tych przekonań pozwala im snuć marzenia oraz plany i realizować je w kolejnych latach wspólnego życia. Czasem wszystko układa się pomyślnie, a czasem podczas tej małżeńskiej wędrówki natrafiają na różne przeszkody, które raz są mniejsze, raz naprawdę ogromne. Wówczas w różny sposób radzą sobie z ich pokonaniem.
Podczas naszej podróży po sposobach budowania udanego małżeństwa i udanej rodziny będziemy wędrować po różnych ścieżkach tego rodzinnego życia. Cel podróży jest jednak jeden – to tworzenie rodziny: wyjątkowej, wartościowej, bogatej w indywidualność każdej będącej w niej osoby, rodziny otwartej na siebie nawzajem i będącej dla wszystkich bezpieczną przystanią.
Chciałabym wam zaprezentować fundamenty życia rodzinnego. Razem pozwiedzamy szczegółowe elementy budowli rodzinnej. Zaproszę was do spotkań, także z udziałem gości specjalnych, pozwalających na rozszerzanie zdobytej już wiedzy i umiejętności. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni z tych wycieczek, choć niecierpliwym może być trudno na te szczegóły poczekać…
Prywatnie jestem żoną i mamą dwojga dorosłych już dzieci. Zawodowo – doktorem habilitowanym nauk społecznych w zakresie pedagogiki i doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Spełniam się w roli nauczyciela akademickiego oraz w różnych obszarach praktycznej pracy z rodziną i na rzecz rodziny. Od 28 lat specjalizuję się w zakresie pedagogiki oraz psychologii małżeństwa i rodziny, a także w problematyce wychowania do życia w rodzinie i wychowania seksualnego. Zajmuję się kształceniem nauczycieli wychowania do życia w rodzinie i przygotowywaniem studentów do pracy z rodzinami. Pracuję z rodzicami w ramach szkół dla rodziców, z narzeczonymi w ramach przygotowywania ich do małżeństwa oraz z małżonkami i innymi potrzebującymi wsparcia w ramach doradztwa i psychoterapii. Prowadzę też badania naukowe na temat funkcjonowania w rolach małżeńskich i rodzicielskich oraz sposobów wzmacniania tych ról. Wyniki tych badań systematycznie publikuję w książkach i artykułach naukowych. W projekcie edukacyjnym „Przepis na Rodzinę” podzielę się z wami swoją wiedzą naukową i doświadczeniami z praktycznej pracy z rodzinami.
Bagaż doświadczeń
Czeka nas droga, która poprowadzi wieloma różnymi ścieżkami. Jedne będą przebiegały przez obszar wiedzy o małżeństwie, rodzinie, dzieciach i wychowaniu oraz wzajemnych więziach i relacjach. Inne – przez ćwiczenia umożliwiające sprawną i satysfakcjonującą wędrówkę po życiowej podróży. Wszystkie te ścieżki dadzą możliwość wyboru, budowania własnych strategii i koncepcji podróżowania po swoim życiu małżeńskim i rodzinnym.
Czasem będzie można wypocząć, czasem przejść lekko, a czasem dość mocno potrudzić się, by ruszyć dalej. Będą też miejsca, w których doświadczycie różnych emocji: radości i zadowolenia, sympatii, akceptacji, fascynacji i zachwytu, ale też obawy i niepokoju, zdziwienia czy tęsknoty. Być może pojawią się też zaduma, zawstydzenie i zasmucenie, po których zawita nadzieja, wiara i ufność, że droga, po której wędruje wasza rodzina, trwa dalej i może być coraz bardziej bezpieczna, przyjemna i satysfakcjonująca.
Kompas szczęścia
Wędrówkę rozpoczniemy od określenia kierunku budowania małżeństwa i rodziny. Poznacie własne zasoby, na jakich buduje się więzi i relacje oraz zasoby własnych dzieci. Poszukacie istoty miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. Zrozumiecie, dlaczego tak ważna jest więź z dziećmi od początku ich życia i w jaki sposób jej jakość staje się fundamentem ich relacji ze sobą i z innymi we wszystkich okresach ich rozwoju. Dowiecie się, jak ważny dla budowania rodziny jest bezpieczny styl przywiązaniowy. Poznacie podstawy rozwoju psychospołecznego dzieci i młodzieży oraz własne zadania rozwojowe w tym zakresie. Skoncentrujecie się też na emocjach, ich zrozumieniu, akceptacji i znaczeniu w waszym życiu i życiu innych członków waszej rodziny. Nauczycie się sposobów budowania poczucia własnej wartości u siebie, jak i u własnych dzieci, dostrzeżecie wartość obdarzania ich poczuciem autonomii.
Ważnym obszarem w budowaniu więzi rodzinnych jest sztuka wychowania potomstwa. Podstawą tej sztuki jest akceptacja dzieci, okazywana im miłość, stawianie właściwych wymagań, konsekwencja i korzystanie z odpowiednich metod wychowawczych. Zatrzymamy się na budowaniu dobrej atmosfery wychowawczej i sposobach wychowania. Poznacie znaczenie kar oraz błędy popełniane w wychowaniu własnych dzieci. Na ich podstawie będziecie mogli zmieniać swoje reakcje wobec nich.
Pomogę wam zwracać uwagę na różne aspekty w wychowywaniu dziecka, gdy jest ono jedynakiem i gdy ma rodzeństwo. Uświadomicie sobie, jakie znaczenie dla rozwoju psychoseksualnego dziecka mają wasze reakcje na ich zachowania w tej sferze. Poznacie, w jaki sposób kształtuje się ich identyfikacja seksualna. Będziecie rozpoznawać sygnały wskazujące na ryzyko uzależnień u dzieci, młodzieży i u dorosłych od różnych substancji, mass mediów, a także zachowań, jak zakupoholizm czy fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonów komórkowych.
Pokażę wam również, jakie trudności mogą pojawić się w życiu małżonków i rodziców, a także wśród dzieci i młodzieży. Poznacie wiele przyczyn tych trudności oraz sposoby przeciwdziałania im. Zmierzymy się ponadto z zagadnieniem śmierci w rodzinie, wsparciem dzieci, nastolatków i dorosłych pozostających w procesie żałoby.
Nauczycie się podstaw udanego dialogu w rodzinie oraz zasad rozwiązywania konfliktów małżeńskich i rodzinnych. Potwierdzicie lub dostrzeżecie wartość babć i dziadków w rodzinie. Poznacie istotę rodzicielstwa zastępczego i adopcyjnego oraz specyfikę wychowywania dzieci w rodzinach zastępczych i adopcyjnych. Będziecie mogli poprzyglądać się współczesnym propozycjom dotyczącym planowania własnego rodzicielstwa.
Zatem, ruszamy! Wyznaczamy kurs na radość, miłość i nadzieję.
dr hab. Marta Komorowska-Pudło
Jeszcze ciepłe!
Jeżeli zainteresował Cię ten temat przeczytaj nasze najnowsze artykuły.